Podvodní svět

Podvodní fotografie se mi vždy velmi líbila, hlavně ta z našich vod. Dlouho jsme zvažoval, že se o ni taky pokusím, ale vždy mně odradila cena podvodních pouzder a nutnost potápění. Až předloni jsem se vyhecoval a pozorování páření ropuch rozhodlo o zakoupení potřebné techniky. Na internetu jsem našel pouzdro ( teda spíš takový obal, nejedná se o plnohodnotné pouzdro do hloubek) na moji zrcadlovku a vyrazil zkusit štěstí. No a protože, jak jsem se již zmínil, nejsem potápěč, focení probíhalo pouze v mělkých vodách. Našel jsem si malý rybníček, kam se dalo zabrodit a pokusil se fotit žáby pod vodou. Velmi záhy jsem zjistil, že to nebude tak jednoduché, ale metodou pokus - omyl se snad něco podařilo.

Žabí království.Žabí království.

Ropucha obecná.Ropucha obecná.

Ropuchy s vajíčky.Ropuchy s vajíčky.

Tady je to naše !Tady je to naše !

V plné kráse.V plné kráse.

Hra na schovku.Hra na schovku.

Párek ropuch.Párek ropuch.

U hladiny.U hladiny.

A co bych to byl za rybáře, kdybych se nepokusil o fotografie ryb. Vyrazil jsem při nízkém stavu vody na řeku Odru a hodně se trápil. Focení pod vodou má své specifika a je to rozhodně nejnáročnější fotografická disciplína. Hlavně, když si člověk vybere jako já dle mně blbou dobu. V řece bylo sice málo vody, ale vzhledem k letním teplotám byla aktivita ryb velmi vysoká. Tím pádem i jejich úniková reakce. Proti žábám se to nedalo srovnat, ty spolupracovali dokonale. No a focení skončilo tím, že se mi do pouzdra dostala voda a protože jsem si toho všiml pozdě, došlo nevratně k poškození zrcadlovky. Alespoň vzniklo pár použitelných fotek.

Mřenka mramorovaná.Mřenka mramorovaná.

Vranka pruhoploutvá.Vranka pruhoploutvá.

Dospělá střevle potoční.Dospělá střevle potoční.

Jelec tloušť.Jelec tloušť.

Překvapení z hlubin.Překvapení z hlubin.

Plotice obecná.Plotice obecná.

Dokonalé maskování.Dokonalé maskování.

Plůdek střevle potoční.Plůdek střevle potoční.

Plotice obecná.Plotice obecná.

Poslední tvor, kterého jsem se rozhodl zvěčnit, byli čolci. Objevil jsem v bývalém lomu tůňku, která se jimi jen hemžila. Ale protože zrcadlovka již byla ztracená a druhou jsem již nehodlal utopit, zakoupil jsem podvodní Olympus. Co se týká kvality výstupu, nedá se s Canonem srovnat, ale na dokumentaci je to postačující. Každopádně pokud příště budu fotit pod vodou, tak již jen s pořádnou technikou.

Biotop čolka.Biotop čolka.

Párek čolků horských.Párek čolků horských.

Čolek horský.Čolek horský.

Čolek obecný.Čolek obecný.

Čolek obecný.Čolek obecný.

Párek čolků horských a čolek obecný.Párek čolků horských a čolek obecný.

Krasavec.Krasavec.

Malý drak.Malý drak.